• „Cyberprzestępcy w świecie finansów”

• 13 maja 2024 roku uczniowie klasy VI wzięli udział w lekcji on-line zorganizowanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na temat: „Cyberprzestępcy w świecie finansów”.

W trakcie webinarium omówione zostały popularne metody ataków przestępców w internecie, najczęściej popełniane błędy wpływające na bezpieczeństwo, jak również dobre praktyki służące ochronie przed kradzieżą środków.

Ciekawe dla uczniów okazały się zagadnienia związane z fake news, szczególnie tymi kreowanymi z użyciem sztucznej inteligencji. Zobaczyliśmy, że obecnie nie jest już żadnym problemem stworzenie, nie tylko fikcyjnego zdjęcia, ale nawet fikcyjnego filmu, w którym znana nam osoba może bardzo przekonująco opowiadać o wydarzeniach, które nigdy nie miały miejsca.

Codziennie sprawdzamy pocztę elektroniczną, rozmawiamy, płacimy rachunki, robimy zakupy, uczymy się, pracujemy i spędzamy czas na rozrywce – wszystko to robimy za pomocą sieci. Każda z tych czynności może narażać nas na niebezpieczeństwo, jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności.

Musimy być świadomi, że nie wszystko, co widzimy w sieci, jest prawdziwe. Należy zachować szczególną ostrożność przy dokonywaniu transakcji online, podawaniu swoich danych osobowych i klikaniu w linki otrzymywane w wiadomościach e-mail czy SMS.

• 43 Mały Konkurs Recytatorski

• Dzisiaj w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie odbyły się eliminacje gminne 43. Małego Konkursu Recytatorskiego.

W konkursie udział wzięło 15 uczestników, którzy reprezentowali następujące szkoły: Szkołę Podstawową w Ludwinie, Szkołę Podstawową w Piasecznie, Szkołę Podstawową w Zezulinie oraz Szkołę Podstawową w Dratowie

Komisja w składzie:

Danuta Andrzejewska

Dorota Matyjaszczyk

Justyna Sudak

Nominacje do Turnieju Powiatowego otrzymali:

Elżbieta Szpitun - (Szkoła Podstawowa w Piasecznie),

Dobrawa Czaja - (Szkoła Podstawowa w Piasecznie),

Hanna Kowalczyk- (Szkoła Podstawowa w Dratowie),

Mikołaj Winiarski - (Szkoła Podstawowa w Dratowie)

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia na Turnieju Powiatowym.

• Warsztaty historyczne

• W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne, podczas których prowadzący przybliżył uczniom tematykę II wojny światowej. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość przymierzenia mundurów żołnierskich, obejrzenia i zapoznania się z eksponatami i replikami broni. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji, które prowadzący przekazał w bardzo interesujący sposób. Dla wszystkich była to bardzo ciekawa lekcja historii.

• XV Spotkanie Integracyjne klas III

• W dniu 6.05.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XV Spotkaniu Integracyjnym klas III w Załuczu Starym zorganizowanym pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, na które przyjechali wychowankowie szkół z powiatu łęczyńskiego. Organizatorami pikniku była Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie. Była to wspaniała okazja do zainteresowania uczniów środowiskiem przyrodniczym naszego regionu, jak również do wspólnego poznania się uczniów i nawiązania nowych znajomości. Uczniowie podzieleni na grupy, pod opieką przewodników i nauczycieli zwiedzili Ośrodek Muzealno-Dydaktycznego w Załuczu Starym. Zobaczyli wiele ciekawych przyrządów i sprzętów z dawnych czasów. Wzbogacili wiedzę dotyczącą fauny i flory w Poleskim Parku Narodowym.

Z zachwytem obejrzeli żywe żółwie błotne i bociany białe, które podczas pobytu w parku wracają do zdrowia. Dzieci piekły kiełbaski na ognisku i korzystały z uroków świeżego powietrza, wesoło bawiąc się na uroczej polanie.

Dziękujemy za zaproszenie!

• III Powiatowy Konkurs Logopedyczno – Recytatorski

• W dniu 29.04.2024 dzieci z oddziałów przedszkolnych Igor, Hania, Julia, Magda, Szymon i Maja wzięły udział w II Powiatowym Konkursie Logopedyczno – Recytatorskim „Wierszyki łamiące języki”, który odbył się Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Nadrybiu. Konkurencja była duża – około 50 uczestników z naszego powiatu. Dzieci recytowały wiersze przed liczną publicznością – zaproszonymi gośćmi i rodzicami. Magda zajęła miejsce w swojej kategorii. Wszystkie dzieci zdobyły zasłużone dyplomy i upominki. Wielkie brawa dla małych artystów. Gratulacje!!!

• Obchody Świąt Majowych

• Jakby Cię Maju godnie powitać?

Słowem? Hymnem? Pieśnią? Uśmiechem?

Może tak:

,,Maj we święta obfituje

Więc kalendarz się raduje

Bo ma kartki kolorowe

Na czerwono zabarwione

Pierwszy maja – Święto Pracy

Więc świętują dzień rodacy

W Europie całej znany

Narodowym jest nazwany

Drugi maja – Flagi Święto

Więc powiewam rozciągniętą

Flagą biało – czerwoną