• Aktualności

  • Aktualności

            • Sukcesy naszego ucznia.

            • Jest nam bardzo miło otrzymywać taką korespondencję

              Oto treść wiadomości, którą szkoła dostała od Zarządu LKSW DAN, czyli klubu sportowego, w którym trenuje nasz MISTRZ OLIWIER:

              Z przyjemnością informujemy, że na rozegranych w Bałtowie w ostatni weekend mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule pointfighting "Jurassic Warriors 8" uczeń Państwa szkoły reprezentujący Lubelski Klub Sportów Walki Dan, Oliwier Harasim, wywalczył złoty medal i tytuł mistrza Polski w walkach kadetów młodszych -52 kg powtarzając tym samym swój kwietniowy wynik z formuły light-contact w Będzinie i uzyskując już drugą w tym sezonie nominację do kadry narodowej. W drodze do złota stoczył trzy pojedynki, pokonując 13:9 Andrzeja Grochowskiego z Ninja Academy Warszawa, 13:3 (przed czasem) Pawła Zawadzkiego z Centrum Tang Soo Do Pionki i w finale 12:5 Aleksandra Bajora z X-Fight Piaseczno. W imprezie startowało 356 zawodników z 53 klubów, a LKSW Dan po raz drugi w sezonie triumfował w klasyfikacji drużynowej.

              Oliwier obok dwóch tytułów mistrza Polski w kickboxingu (w light-contact i pointfighting) zapisał w tym sezonie na koncie także tytuł międzynarodowego mistrza Łotwy i dwukrotnego mistrza Śląska w kickboxingu, a także puchar Polski w taekwon-do. Jego ostatnim startem przed wakacjami będzie udział w międzynarodowym pucharze Polski "Polish Kickboxing Cup", który już za tydzień odbędzie się w Kielcach. W szranki imprezy stanie ponad 800 zawodników z 15 krajów, którzy zgłosili się do ponad tysiąca startów indywidualnych. Warto wspomnieć, że Oliwier dojeżdża na treningi aż do Świdnika, gdzie ćwiczy z klubową kadrą LKSW Dan.

              Z poważaniem

              Piotr Bernat

            • Egzamin na Kartę rowerową

            • 18 czerwca w naszej szkole odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową dla uczniów klasy IV. Nad przebiegiem egzaminu czuwali Panowie: Krzysztof Ścierka - nauczyciel techniki oraz Pan Karol Bancerz - dzielnicowy. Wszyscy uczniowie klasy czwartej egzamin praktyczny zdali perfekcyjnie, czego im serdecznie gratulujemy

            • Wizyta młodzieży z Węgier

            • W czwartek, 17 czerwca, uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami szkoły partnerskiej z węgierskiej gminy Teglas odwiedzili PPN. W trakcie wizyty mieli okazję zwiedzić Poleskie Sioło, które zachwyciło ich swoją tradycyjną architekturą i kulturą. Następnie uczestniczyli w wycieczce trasą „Dąb Dominik”, poznając lokalną historię i przyrodę. Na końcu wszyscy miło spędzili czas przy ognisku.

              Wizyta była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i integracji uczniów obu szkół, a także pogłębienia wiedzy o naszym regionie i jego dziedzictwie kulturowym

            • Uczniowie z klas I-V na wycieczce w Warszawie

            • 17 czerwca br. grupa uczniów z klas I-V wraz z wychowawczyniami odwiedziła stolicę.

              Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Nauki Kopernik, następnie odwiedziliśmy stadion- PGE Narodowy oraz Planetarium. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście, zwanym też warszawską starówką. Słuchając przewodnika, przeszliśmy ulicami, mijając: Zamek Królewski w Warszawie; Kolumnę Zygmunta; Rynek Starego Miasta; pomnik Syrenki Warszawskiej; Katedrę św. Jana i inne zabytki.

              Wycieczkę do Warszawy uważamy za udaną. Wszystkie odwiedzone miejsca dostarczyły nam wielu emocji i na długo pozostaną w naszej pamięci.

            • Wyjazd do Warszawy

            • 12 czerwca 2026 r. uczniowie klas VI, VII, VIII wraz z opiekunami odwiedzili w ramach jednodniowej wycieczki – stolicę!

              Warszawa była łaskawa dla nas - powitała nas słońcem i ani przez chwilę nie próbowała nawet utrudniać zwiedzania swych zakątków – przykrymi czynnikami pogodowymi. Gościła nas serdecznie, objawiając swą krasę w całej okazałości.

              Naszą wizytę w Warszawie rozpoczęliśmy od zwiedzania stadionu - PGE Narodowego. Uczniowie przeszli trasę „Poczuj się jak piłkarz”, poznając miejsca niedostępne na co dzień dla widzów. Cała strefa kibica dla nas! Przemiła przewodniczka zaskakiwała nas ciągle nowymi ciekawostkami i wiedzą. Zobaczyliśmy szatnie reprezentacji Polski w piłce nożnej

              (nawet okazałe wanny do relaksu), salę konferencyjną, a także wyszliśmy tunelem zawodników prawie prosto na płytę boiska. Z perspektywy trybun obiekt zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, a wizyta była świetną lekcją o największych wydarzeniach sportowych i kulturalnych w Polsce.

              Podczas pobytu w Warszawie udało się nam odbyć spacer po Starym Mieście, zwanym też warszawską starówką. Monumentalne zabytki, fascynujące muzea i urokliwe uliczki noszą

              w sobie bogatą historię stolicy od średniowiecza aż po współczesność. I tak, słuchając przewodnika, kroczyliśmy ulicami, mijając: Zamek Królewski w Warszawie; Kolumnę Zygmunta; Rynek Starego Miasta; pomnik Syrenki Warszawskiej; Katedrę św. Jana i inne zabytki.

              Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, co okazało się fascynującym spotkaniem z nauką przez zabawę. Uczniowie mieli okazję samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, poznawać prawa fizyki, biologii oraz robotyki. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się interaktywne stanowiska, pozwalające m.in. stworzyć własne tornado, sprawdzić zasady działania prądu czy przetestować swoje zmysły. Spędziliśmy tam kilka godzin, nieustannie odkrywając nowe zjawiska.

              Potem był smaczny obiad w restauracji ,,Avangarda”! ,,Budynek, w którym mieści się Restauracja Avangarda, to perła architektoniczna. Znajduje się on w zabytkowym Warszawskim Domu Technika NOT, którego fasada emanuje neobarokowym i neorokokowym urokiem. To miejsce, które przenosi nas w czasie do epoki, gdy Warszawa była miastem pełnym historycznego blasku i stylu. Sam budynek zachwyca swą elegancją  i dbałością o detale architektoniczne” (cytat).

              Ostatnim punktem naszej edukacyjnej podróży było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tutaj oprowadzanie nas odbyło się z podziałem na dwie grupy: klasa VI udała się ścieżką ,,Legendy i opowieści żydowskie”; klasy: VII i VIII zwiedzały muzeum ścieżką ,,Podróż przed Polin”. Przewodniczki w niezwykle angażujący sposób oprowadziły nas po wystawie głównej, która ukazuje tysiącletnią historię Żydów w Polsce. Przechodząc przez kolejne sale, zapoznaliśmy się z kulturą, tradycją oraz tragicznymi losami tej społeczności, szczególnie w okresie II wojny światowej. To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy skłoniło nas do wielu refleksji o tolerancji i historii.

              Wycieczkę do Warszawy uważamy za bardzo udaną. Zrealizowaliśmy w pełni założony plan, łącząc aktywny wypoczynek (spacer!) ze zdobywaniem wiedzy historycznej i naukowej jak  i tej z dziedziny sportu. Wszystkie odwiedzone miejsca dostarczyły nam wielu emocji i na długo pozostaną w naszej pamięci.

            • Festiwal Piosenki Przedszkolnej

            • X Festiwal Piosenki Przedszkolnej ,,Śpiewaj tańcz - o zdrowie dbaj"pod patronatem Wójta Gminy Ludwin Pana Andrzeja Chabrosa.

              Z grupy ,,Motylki" wystąpiły: Jula, Łucja i Krzyś. Z grupy ,,Pszczółek": Lili, Hania i Błażej. Gratulujemy naszym małym wykonawcom.

            • Dzień Mamy i Taty

            • "Mamo, Tato – kocham Was.

              Dziękuję Wam za wspólny czas.

              Za Wasz uśmiech, serce też,

              Z Wami zawsze dobrze jest!"

              Wspólne świętowanie Dnia Mamy i Taty w naszej szkole.

            • Konkurs z okazji Dnia Patronki Szkoły rozstrzygnięty!

            • 9 czerwca, zostały wręczone dyplomy i nagrody osobom wyróżnionym w szkolnym konkursie plastycznym „Moja ilustracja do wybranego utworu Marii Konopnickiej” zorganizowanym pod koniec maja z okazji Dnia Patronki Szkoły. Do organizatorów napłynęło wiele pięknych, starannie wykonanych prac. Wybór tych najlepszych nie był łatwy.

              W kategorii klas I-III wśród nagrodzonych znaleźli się:

              - Hanna Lisowska, klasa II - 1. miejsce;

              - ⁠Jakub Staniak, klasa III - 2. miejsce;

              - ⁠Błażej Paczkowski, klasa III - 3. miejsce.

              W kategorii klas IV-VIII nagrodzone zostały:

              Alicja Demczuk, klasa VI - 1. miejsce; Aleksandra Gromadzka, klasa VII - 2. miejsce; Aleksandra Dziadko i Maria Tomaszewska, klasa VII - 3. miejsce ex aequo.

              Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy talentu i zaangażowania w szkolną inicjatywę. Życzymy dalszych sukcesów!

            • Wizyta w strzelnicy

            • W dniu 08 czerwca chętni uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w wyjeździe do Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, gdzie mogli próbować sił strzeleckich na Strzelnicy Pneumatycznej. Wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

            • Ważne zmiany w przepisach drogowych.

            • Od 3 czerwca 2026 r. zacznie obowiązywać przepis wprowadzający obowiązek noszenia kasku ochronnego przez osoby poniżej 16. roku życia poruszające się rowerem, hulajnogą elektryczną oraz innymi urządzeniami transportu osobistego, takimi jak elektryczne deskorolki czy monocykle.

              Celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Odpowiednio dobrany kask może znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych urazów głowy podczas upadku lub kolizji.

              Za dopuszczenie dziecka do jazdy bez kasku odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie prawni. Przepisy przewidują możliwość nałożenia mandatu za nieprzestrzeganie tego obowiązku.

              Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

            • ,,EKO- QUEST ŁĘCZNA” - Powiatowa Gra Terenowa o Ochronie Środowiska.

            • 28 maja br. drużyna w składzie: Marcin i Krystian z klasy 6, Szymon z klasy 7, Filip, Krzysztof i Oliwier z klasy 8 wraz z Paniami Małgorzatą oraz Emilią ruszyła w teren!

              Uczestniczyliśmy w wydarzeniu ,,EKO- QUEST ŁĘCZNA” - Powiatowa Gra Terenowa o Ochronie Środowiska.

              Wędrując z mapą po Łęcznej wykonywaliśmy zadania ekologiczne, które sprawdzały naszą kreatywność i wiedzę o planecie. Po zakończeniu zmagań uczestniczyliśmy w pikniku integracyjnym na Stadionie Górnika Łęczna.

              Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.

              Patronat objęły: Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Klub Sportowy Górnik Łęczna oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łęcznej.

              Do zobaczenia na trasie za rok!

            • Ratownicy w akcji!!!

            • 28 maja naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście - ratownicy wodni. Spotkanie to było częścią działań edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem dzieci w czasie letniego wypoczynku.

              Ratownicy opowiedzieli o swojej odpowiedzialnej pracy i o tym jak dbają o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą - na plażach, kąpieliskach, basenach.

              Dowiedzieliśmy się, co oznaczają kolory flagi, oraz kiedy poprosić o pomoc dorosłych.

              Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska wyposażenie ratownika wodnego - bojkę, gwizdek oraz elementy stroju. Wykazały się dużym zainteresowaniem, chętnie zadawały pytania i uczyły się podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą.

              Spotkanie było nie tylko ciekawe, ale również bardzo wartościowe - dzięki niemu dzieci lepiej zrozumiały, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych zabaw nad wodą

            • Wielkie serca społeczności SP w Piasecznie!

            • Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w charytatywną akcję „Twój Dar dla Hospicjum”, wspierającą Małego Księcia – Lubelskie Hospicjum dla Dzieci.

              Udało się zebrać 630 zł!

              Dziękujemy uczniom, rodzicom i zaangażowanym pracownikom szkoły za pomoc w organizacji akcji.

              Los podopiecznych hospicjum nie jest nam obojętny, a pomaganie ma ogromną moc!

            • POWIATOWA GRA TERENOWA ,,W CISZY SŁYCHAĆ WIĘCEJ ?"

            • 22 maja 2026 r. na terenie rekreacyjnym Szkoły Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu, młodzież szkół podstawowych Powiatu Łęczyńskiego z Ostrówka, Garbatówki, Piaseczna, Puchaczowa, Ludwina, Zezulina, Dratowa, Stawku i Nadrybia brała udział w Powiatowej Grze Terenowej ,, W ciszy słychać więcej?" Celem gry było ukazanie walorów zdrowotnych ciszy. Uczniowie wykonywali różnorodne zadania według wskazówek z wykorzystaniem rekwizytów zgromadzonych na 21stanowiskach. Łamigłówki jak i zadania zręcznościowe poza dobrą zabawą kryły w sobie sporą dawkę wiedzy o tym kim jest współczesny człowiek jako gatunek, jaki wpływ wywiera na pozostałe formy życia i jakie są skutki zaśmiecania środowiska hałasem. Gra terenowa została objęta honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego Łukasza Reszki, Wójta Gminy Puchaczów, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Nadleśnictwa Parczew. Uroczystego otwarcia gry terenowej dokonali Starosta Łęczyński Łukasz Reszka, Wicestarosta Łęczyński Szymon Czech, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu Maria Paryła. Poziom gry był bardzo wyrównany. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Marcin Ozga i Krystian Szumała. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni, otrzymali pamiątkowe znaczki, dyplomy.

            • Konkurs recytatorski

            • 7 maja 2026 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie odbyły się gminne eliminacje do Powiatowego Konkursu Młodych Recytatorów. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Elżbieta Szpitun z klasy III, Dobrawa Czaja i Ewa Wiączek z klasy VI oraz Aleksandra Gromadzka z klasy VII. Dziewczęta w zmaganiach recytatorskich zaprezentowały się znakomicie. Samo jury przyznało, że poziom konkursu był niezwykle wyrównany i z roku na rok coraz trudniej wyłonić kandydatów do kolejnych etapów.

              Miło nam ogłosić, że z naszej szkoły do etapu powiatowego w kategorii klas I-III zakwalifikowała się Elżbieta Szpitun, w kategorii klas VII -VIII - Aleksandra Gromadzka. Ewa Wiączek otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestniczkom konkursu. Byłyście naprawdę doskonałe! Za Elę i Olę będziemy trzymać kciuki w etapie powiatowym, który nastąpi już niebawem, bo 21 maja w Bibliotece Publicznej w Łęcznej.