• Aktualności

            • Wyjazd do Kosmoparku

            • W dniu dzisiejszym uczniowie klas młodszych spędzili kosmiczny dzień. A wszystko za sprawą "Kosmoparku" - wystawy kosmicznej w Lublinie. Uczniowie mogli spotkać sie z kosmitami, wysłać swój głos na Marsa, zobaczyć stroje astonautów, poszybować w kosmosie dzięki okularom VR. A także zobaczyć wiele ciekawych eksponatów i urządzeń. Było KOSMICZNIE!!!!

            • Narodowe czytanie 2024.

            • Narodowe Czytanie 2023 już 9 września !

              Para Prezydencka zaprasza na tegoroczne Narodowe Czytanie.

              Lekturą 12. odsłony akcji jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

              – To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna

              i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.

              Prezydent Andrzej Duda:

              ,,W głębi, pod ciemną kolumną kilku splecionych z sobą jodeł, słupem padającego od nich cienia okryty, wznosił się niewysoki pagórek, kształt podługowaty i łagodne stoki mający, niby wał, niby kurhan, widocznie kiedyś rękami ludzkimi usypany i jak cała ta polana niską, w nierówne kępy pogarbioną trawą obrosły''.

              Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda:

              ,,Jan w milczeniu pagórek ten Justynie ukazał, ona też, milcząc, skinęła głową; wiedziała, że to zbiorowa mogiła.

              – Ilu? – z cicha zapytała''.

              Prezydent Andrzej Duda:

              ,,– Czterdziestu – odpowiedział, głowę znowu odkrył i kroku przyśpieszył''.

              ,,Nad Niemnem'' to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania, historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. ,,Nad Niemnem'' cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. ,,Nad Niemnem'' to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. (źródło: oficjalna strona Kancelarii Prezydenta RP)

              W naszej szkole Narodowe Czytanie zaistniało już dzisiaj!

              Z zaciekawieniem oglądaliśmy czytającą Parę Prezydencką

              (w zwiastunie zachęcającym do wzięcia udziału w akcji); z zainteresowaniem słuchaliśmy p.Izy, nauczycielki jednej

              z lubelskich szkół, która przedstawiła burzliwe losy Elizy Orzeszkowej. Oczywiście poznaliśmy fragmenty książki, a nawet wysłuchaliśmy utworu muzycznego zespołu Czerwone Gitary, którego dopełnieniem były kadry z filmu,,Nad Niemnem''. Postaramy się w najbliższym tygodniu poznawać tę lekturę głębiej, choćby po to, żeby móc stworzyć pracę plastyczną dowolną techniką w imię wyzwań konkursowych.

              Ot taka nasza osobliwa wizualizacja fragmentów powieści - krajobrazów nadniemeńskich...

              Sięgnijmy po Elizę Orzeszkową!

              Narodowe Czytanie w wydaniu ogólnopolskim już jutro!