• Aktualności

            • DZIEŃ OTWARTY

            • Zapraszamy przyszłych przedszkolaków i ich rodziców na DZIEŃ OTWARTY, który odbędzie się 14.06.2023r. w godzinach od 10.00 do 11.00. Można będzie nas bliżej poznać, obejrzeć przedszkole, porozmawiać. Na dzieci czekają ciekawe zabawy W rekrutacji mogą wziąć udział dzieci z roczników 2020, 2019, 2018, 2017.

            • Być jak Ignacy cz.3

            • Nasze koła naukowe "Zakręceni naukowcy" i "Mali naukowcy" nie próżnują. W ostatnich dniach zgłębiali podstawy ekonomii w ramach programu "Być jak Ignacy".

              Uczniowie dowiedzieli się co to jest barter, poznali krótką historię pieniądza. Mieli okazję poznać zabezpieczenia pieniądza, a także porozmawiać o oszczędzaniu. Zgłębili tajniki handlu, sprzedając i kupując różne towary.

              Kto wie, może wśród naszych małych naukowców jest przyszły ekonomista?

            • Wycieczka do Kazimierza

            • Gdzie leży Kazimierz Dolny? Czy Kazimierz nad Wisłą to ten sam? Gdzie zatem leży …górny? Czy ,,górny” jest Kazimierzem w Krakowie? Czy nazwa miasteczka pochodzi od Kazimierza Wielkiego, czy od Kazimierza Sprawiedliwego? Czym była Wietrzna Góra? Stop! Od początku…

              Gdzie leży Kazimierz Dolny? – prawie każdy wie! Prawie każdy był!

              Jakie widokowe zakątki skrywa? – prawie każdy zna! Bo widział!

              I studnię na kazimierskim rynku, i Wzgórze Trzech Krzyży, i zamek, i basztę, i farę kazimierską, i klasztor, i synagogę, i cmentarze żydowskie, i widok na meandrującą Wisłę, i spichlerze nad Wisłą, i wąwozy – każdy podziwiał wiele razy. Ale za każdym kolejnym razem, powracamy do Kazimierza z ochotą! Tak też stało się i w poniedziałek 29 maja 2023r.

              Dopiero co uczniowie z klas I-II odwiedzili to urocze miasteczko, a w ich ślady poszli uczniowie klasy V –VI wraz z opiekunami.

              Wyjazd do Kazimierza zorganizowany został dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Anthill w ramach dofinansowania projektu Perły Lubelszczyzny przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki stowarzyszeniu poniedziałkowy dzień wypełniony był znakomitymi atrakcjami: spotkaniem z przewodniczką Panią Agnieszką Malinowską - Mikołajczyk, która w barwny sposób zapoznała nas z historią Kazimierza, okraszając opowieści przeciekawymi legendami; kolejną atrakcją były interesująco przeprowadzone warsztaty w Muzeum Nadwiślańskim. A tam ? ! Garnków lepienie, misek, podstawek; zdobienie przy użyciu roślin. Sprawiło to zajęcie wiele frajdy nie tylko uczniom, ale i opiekunom! Następnie wędrowaliśmy , poznając lub przypominając sobie wiedzę o głównych punktach turystycznych, wymienionych wcześniej. A że pogoda nam sprzyjała, doznania sięgały zenitu! Cóż to bowiem za przyjemność przechadzać się po rynku, wąwozie? Jakże wrazić zadowolenie powstałe podczas rejsu statkiem po Wiśle, gdy wokół tyle piękna?!

              Nasz organizator – Stowarzyszenie Anthill- stanął na wysokości zadania! Bo i nakarmił pysznym obiadem, a i deser w postaci lodów zapewnił, i w dodatku…prezentami obdzieli! Wdzięczność nasza granic nie zna…

              Moc zwiedzania nam zapewniono, lecz także mogliśmy rozkoszować się chwilami wytchnienia! Błogi czas wolny na rynku kazimierskim wypełniliśmy nie tylko buszowaniem po licznych kramikach i jadłodajniach; ale również momentami słodkiego chłonięcia atmosfery urokliwego Kazimierza, włóczenia się bez celu po uliczkach, podglądania gromady turystów, też lokalsów; spoglądania na jakże atrakcyjne fasady kamienic, spoczywania na rynkowej ławeczce, wsłuchiwania się w zewsząd otaczający gwar. Oczywiście warto było ustawić się w kolejce po regionalne przysmaki i pamiątki. Wielu z nas zapakowało do swych plecaków drożdżowego koguta, ale też…pluszową gąskę, pełną wdzięku maskotkę!

              Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Anthill za tak wspaniałą wycieczkę; przewodniczce Agnieszce Malinowskiej - Mikołajczyk za czarowanie nas opowieściami; wdzięczni jesteśmy wszystkim tym, którzy sprawili, że poniedziałkowy dzień na długo zapadnie w naszej pamięci.

            • Logopedia w wierszach

            • W dniu 30.05.2023r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Nadrybiu odbył się Powiatowy Konkurs Logopedyczny pt.„Logopedia w wierszu”.

              Nasza szkołę reprezentował Bartosz Kościński, który w perfekcyjny sposób recytował wiersz „Żaba i żuk”.

              Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki. Konkurs dostarczył uczestnikom dużo emocji i niezapomnianych wrażeń.

              Wielkie brawa dla Bartka za reprezentowanie naszej społeczności szkolnej podczas konkursu.

            • Konkurs recytatorski

            • Brawo, brawo! Serdeczne GRATULACJE!

              29 maja 2023 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie odbyły się eliminacje do etapu powiatowego 42. Małego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Amelia Mysłowska z kl. I, Aleksandra Gromadzka z kl. IV, Aleksandra Dziadko z kl. IV oraz Weronika Ożóg z klasy VIII. Bardzo miło nam zakomunikować, że Ola Gromadzka oraz Weronika Ożóg zakwalifikowały się do następnego etapu zmagań recytatorskich, który odbędzie się w Łęcznej 6 czerwca. Wszystkim naszym uczestniczkom serdecznie gratulujemy. Dziewczęta zaprezentowały się bardzo dobrze, a poziom konkursu był wyrównany. Trzymamy kciuki za Olę i Weronikę w następnym etapie. Powodzenia i dalszych sukcesów!

            • XIV Powiatowe Spotkanie Integracyjne Klas Trzecich

            • XIV Powiatowe Spotkanie Integracyjne Klas Trzecich pod hasłem

              „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

              W dniu 16.05.2023 roku odbyło się XIV Powiatowe Spotkanie Integracyjne klas III w Załuczu Starym pod hasłem CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE.

              Patronami wydarzenia byli: Wójt Gminy Puchaczów Pan Adam Grzesiuk i Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros, natomiast organizacją zajęły się: Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie.

              Przybycie do Ośrodka Muzealno-Dydaktycznego w Załuczu Starym było świetną okazją poznania się uczniów z różnych szkół powiatu łęczyńskiego, ale też okazją do wyrabiania trwałych nawyków i postaw ekologicznego stylu życia.

              Na wstępie uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupy i w nich pozostając wykonywali zadania; również poznawali uroki Poleskiego Parku Narodowego. Uczniowie zwiedzili muzeum wraz z pracownikiem parku, który w bardzo interesujący sposób opowiadał o eksponatach, zwierzętach i roślinach. Zobaczyli wiele ciekawych przyrządów i sprzętów z dawnych czasów. Wzbogacili wiedzę dotyczącą fauny i flory w Poleskim Parku Narodowym. Dużą atrakcją było oglądanie bocianów białych, które przebywają w parku i wracają do zdrowia. Dzieci wraz z opiekunami wybrały się również na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną ,,Spławy”. Spotkanie zakończyło wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i korzystaniem z uroków świeżego powietrza .

              Uwieńczeniem wydarzenia było wręczenie atrakcyjnych nagród przedstawicielom klas. Czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.

              Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów: Starostwa Powiatowego w Łęcznej, Gminy Puchaczów i Ludwin, Poleskiego Parku Narodowego oraz do Państwa Anny i Marka Niwińskich.

            • Twój dar serca dla hospicjum.

            • Informujemy, że akcja zbierania datków dla Dzieci z Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia zakończyła się. Wspólnymi siłami udało nam się przekazać aż 910 zł na szczytny cel. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za pomoc.

              Szkolny Klub Wolontariatu

            • Woda niejedno ma imię

            • W dniu dzisiejszym przedstawiciele klasy VII i VIII Kaja Nowak i Piotr Kuśmierz uczestniczyli w Powiatowej Grze Terenowej ,,Woda niejedno ma imię'', która odbyła się w Szkole Podstawowej w Nadrybiu.

              Nasi uczniowie rywalizowali z innymi szkołami, biorąc udział w 21 stacjach zadaniowych.

              Zdobyli zaszczytne miejsce. Gratulujemy!

            • Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja.

            • ​​

              Polska

              I cóż powiedzą tomy słowników,

              lekcje historii i geografii,

              gdy tylko o niej mówić potrafi

              krzak bzu kwitnący i śpiew słowików.

              Choć jej granice znajdziesz na mapach,

              ale o treści, co je wypełnia,

              powie ci tylko księżyca pełnia

              i mgła nad łąką, i liści zapach.

              Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?

              W niewymierzonej krainie leży.

              Jest w każdym wiernym sercu Polaka,

              co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

              W szumie gołębi na starym rynku,

              w książce poety i na budowie,

              w codziennej pracy, w życzliwym słowie, znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

              Antoni Słonimski

              Nie obchodzilibyśmy tego święta, gdyby nie jego główni ,,twórcy’’: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic.

              Oni to na Sejmie Czteroletnim zwanym Wielkim - 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja.

              I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej!

              Nie byłoby uroczystości rocznicowej w naszej szkole, gdyby nie nasi zdolni, pełni dobrej energii i chęci do działania uczniowie! Dzięki nim, dzisiaj – 28 kwietnia, na kilka dni przed właściwym świętem, zaistniał program słowno – muzyczny, który nam wszystkim dostarczył wielu wzruszeń. Wybrzmiał uroczyście hymn, popłynęły chwytające za serce wykonania pieśni (brawo Julcia i Oliwcia!!!), zapadły w pamięci wiersze recytowane przez zawsze chętne do współpracy dziewczynki z klasy IV. No i oczywiście ogromne podziękowania dla nieocenionych, niezastąpionych dziewcząt z klasy VIII (!!!) za prowadzenie uroczystości. Wyrazy wdzięczności dla uczniów ,,sztandarowych”; również dla Michała, którego wejście z flagą sprawiło, że łezka w oku znowu zakręciła się...tak, tak! Oczywiście brawa dla naszego chóru! Dziękujemy…

              „Rozpłynęła się już pieśń radosna,

              głośnym echem po ojczystym kraju,

              Witaj, witaj, Majowa Rocznico,

              pamiętny Trzeci Maju...”

            • Być jak Ignacy cz.2

            • W ostatnim tygodniu uczniowie z naszych kół naukowych, w ramach programu "Być jak Ignacy" dowiedzieli się, jak działa oko, jak widzą zwierzęta, jak powstaje tęcza, czym jest światło oraz jak działają iluzje optyczne.

              Czy wiedzieliście, że kolory wcale nie istnieją, a to czy widzimy niebieski, zielony lub fioletowy zależy od naszego oka i tego, jak przekazany przez nie sygnał zostanie zinterpretowany przez nasz mózg ?

            • Dzień Ziemi

            • Dzień Ziemi to święto promujące proekologiczne postawy i przypominające, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi 2023 to "Zainwestuj w naszą planetę".

              Światowy Dzień Ziemi to okazja do refleksji na temat własnych nawyków. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody czy eliminowanie plastiku powoli stają się codziennością w coraz większej liczbie domów. Warto regularnie zastanawiać się, co jeszcze można zrobić dla planety. Większość działań nic nie kosztuje i nie wymaga wiele pracy, a powtarzana przez większą grupę może mieć realny wpływ na stan środowiska.

              W naszej szkole już dzisiaj obchodziliśmy tak ważne święto dla Naszej Planety.

              To od nas zależy, jak bedzie wyglądała za kilkanaście lat.

              Uczniowie klasy V i VI, w ramach lekcji biologii i geografii, uczestniczyli w zajęciach terenowych. W ten sposób angażujemy się w ochronę środowiska i promujemy proekologiczne postawy.

              Uczniowie mieli za zadanie m.in. ułożyć zdania o treści ekologicznej z rozsypanki wyrazowej, opracować plakat na temat dbania o środowisko naturalne, zebrać szyszki i trafić nimi do wyznaczonego celu, rozwiązać zagadki logiczne, dokonać rzetelnych obserwacji śladów zwierząt.

              Przy pięknej pogodzie zajęcia terenowe w lesie były prawdziwą przyjemnością.

            • Wyjazd na basen

            • Zajęcia wychowania-fizycznego na basenie

              Popołudnie 20 kwietnia nasi uczniowie spędzili na basenie w Łęcznej. Wyjazd został zorganizwany w ramach realizacji programu: ,,W trosce o jasny, otwarty umysł"; którego celem jest wsparcie zdrowia psychicznego i fizycznego, kształtowanie nawyków prozdrowotnych, propagowanie zdrowego stylu życia. Spędzenie w taki sposób popołudnia pokazało uczniom, że czas przed komputerem można zastąpić czasem na sportowo w gronie kolegów.

            • Pokazy historyczne

            • W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne, na których prowadzący przybliżył uczniom tematykę II wojny światowej. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość przymierzenia mundurów żołnierskich, obejrzenia i zapoznania się z eksponatami i replikami broni. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji, które prowadzący przekazał w bardzo interesujący sposób. Najmłodsi pozyskali wiele nowych wiadomości, a dla najstarszych było to powtórzenie podane w nieszablonowej formie. Dla wszystkich była to bardzo ciekawa lekcja historii.

            • POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

            • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

              Pamiętamy......

            • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

            • 13 kwietnia- ważna data!

              W 2007 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia - Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku zrodziła się idea upamiętnienia ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Nadano temu przedsięwzięciu formę uniwersalnego ,,Programu edukacyjnego - Katyń... ocalić od zapomnienia". Program zyskał dużą popularność i w znaczący sposób przyczynił się do zachowania i przekazywania pamięci o znanych i nieznanych obywatelach państwa polskiego, niemal 22 tysiącach osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni.

              Przed szkołami w Polsce zasadzone zostały liczne dęby w myśl zasady - JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO
              Z LISTY KATYŃSKIEJ; a MY -współcześni uczniowie staliśmy się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

              Obok budynku szkolnego, w 2011 roku posadzony został przez uczniowską społeczność - DĄB PAMIĘCI ! Dzisiejszy APEL PAMIĘCI zorganizowany został, aby zaakcentować 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a także wskrzesić pamięć o Wacławie Szatkowskim - starszym posterunkowym Policji Państwowej; który we wrześniu 1939 roku pełnił służbę na posterunku w Osięcinach; uznany za "wroga władzy sowieckiej", został zamordowany przez radziecką policję polityczną NKWD w 1940 roku w Twerze i pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje.

              Decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Wacław Szatkowski pośmiertnie został awansowany w 2007 roku na stopień aspiranta.

              Warto pielęgnować pamięć o powyższych wydarzeniach...

            • Spotkanie wielkanocne

            • 5 kwietnia przeżywaliśmy w naszej szkolnej rodzinie spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uroczysta akademia składała się z montażu słowno-muzycznego. Wiersze, scenki rodzajowe, pieśni wprowadziły widzów w tematykę Zmartwychwstania Chrystusa. Nie zabrakło też życzeń, które złożyła Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel oraz ksiądz Waldemar Taracha.

              Dziękujemy artystom występującym na szkolnej scenie, a wszystkim życzymy radosnego świętowania.

            • Akcja charytatywna na rzecz hospicjum

            • „O jednym co daje wiele” to bajka, która uczy, że warto pomagać.

              Nasze wolontariuszki w ramach akcji charytatywnej ,,Twój Dar Serca dla Hospicjum" zagościły dziś w klasach: 0, I, i II, by opowiedzieć dzieciom historię małego słoniątka. Bajka porusza prostotą i autentycznością. Każda z postaci ma swój indywidualny charakter, który pokazuje jak bardzo się różnimy, ale też jak wiele nas łączy. Wszystko to po to, by uzmysłowić nam, że niezależnie od tego kim jesteśmy i ile posiadamy, możemy być częścią czegoś większego — możemy wspólnie pomagać!

              I pomagamy!!!

              Dziękujemy, że tak chętnie wrzucacie datki do puszki, które przekażemy podopiecznym Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie

              Podczas jutrzejszego Spotkania Wielkanocnego też będziemy.

            • Aktywny samorząd

            • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej do 10.10.2023r. prowadzi nabór wniosków w ramach programu „Aktywny samorząd” Moduł I .

              Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

              Kto może skorzystać z pomocy w Module I

              Możesz skorzystać z pomocy jeśli jesteś osobą niepełnosprawną posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z dysfunkcją narządu ruchu, wzroku, słuchu, czy dysfunkcją kończyn górnych.

              Możesz skorzystać ze wsparcia w zakresie:

              • likwidacji bariery transportowej
              • dostępu do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym
              • likwidacji barier w poruszaniu się
              • pomocy w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej  

              Jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub Profil Zaufany na platformie ePUAP możesz złożyć wniosek w formie elektronicznej, w systemie przygotowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON) https://sow.pfron.org.pl  

              System SOW przewiduje znakomite ułatwienia i uproszczenie wszelkich procedur związanych z aplikowaniem o pomoc i realizacją programu.

              Złożenie wniosku elektronicznie w systemie SOW jest dodatkowo premiowane:

              w przypadku Modułu I jest to 10 punktów preferencyjnych przy ocenie merytorycznej wniosku (preferencja jest jednorazowa).

              Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami możesz złożyć także w wersji papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej  przy ul. Staszica 9, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

              Osoby zainteresowane zapraszamy!