Powiatowa Gra Terenowa ,,Przyroda potrzebuje mało energii i zasobów"-Szkoła Podstawowa w Nadrybiu.
- 1
,,Twój Dar Serca Dla Hospicjum"
Dobiegła końca nasza szkolna akcja ,,Twój Dar Serca Dla Hospicjum". Przez ten czas zbieraliśmy fundusze mające na celu wsparcie podopiecznych lubelskiego hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.
Udało się zebrać 502 zł. Pieniądze zostaly przekazane na konto hospicjum.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie
i wsparcie naszej akcji - szczególne podziękowania dla naszego SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU
182 rocznica urodzin Patronki naszej szkoły
- 21
Dzisiaj, czyli 23 maja, obchodzimy 182. rocznicę urodzin Patronki naszej szkoły, czyli Marii Konopnickiej - postaci niebanalnej, jak na swoje czasy - kontrowersyjnej, wybitnej poetki, pisarki, działaczki społecznej i feministki. Z tego powodu właśnie mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej, zobaczyć ciekawą prezentację i krótkie filmiki dotyczące kolei losów tej słynnej poetki. Nie zabrakło ciekawostek.
Podsumowaniem Dnia Patronki Szkoły był turniej wiedzy o jej życiu i twórczości przeprowadzony w klasach IV-VIII. Zwyciężyła klasa V, otrzymując największą liczbę punktów za prawidłowe odpowiedzi. II miejsce w turnieju zajęła klasa VIII, a III miejsce - klasa VI. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy Talony na oceny cząstkowe z języka polskiego i historii wkrótce zostaną zrealizowane.
Przy okazji Święta Patronki naszej szkoły Pani Dyrektor, Elżbieta Wróbel, wręczyła laureatom dyplomy i nagrody w konkursach. I tak: nominację do Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego otrzymała Dobrawa Czaja z klasy IV, w XXIII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym I miejsce wśród klas czwartych zajął nasz uczeń, Bartosz Kościński. III miejsce wśród klas V i VI wywalczyła uczennica klasy V, Oliwia Karolewicz-Dymos. Wyróżnienia w konkursie otrzymała Klaudia Sawul z klasy VI i Małgorzata Sawicka z klasy VII. Nagrodzone zostały również uczestniczki Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poznajemy twórczość Marii Konopnickiej i Czesława Miłosza” - uczennice klasy V, Aleksandra Gromadzka i Julia Szymaniak, które zaprezentowały uczestnikom naszego dzisiejszego święta swoje utwory.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów!
"Dzień Parków Narodowych" - pieszy rajd zadaniowy!
- 9
Dzisiaj, 22 maja w Poleskim Parku Narodowym odbył się pieszy rajd zadaniowy "Szlakami żółwia".
W rajdzie wzięli udział uczniowie klasy V i Vl.
Zadaniem uczestników było przejście trasą w obrębie Poleskiego Parku Narodowego oraz wykonanie zadań z zakresu wiedzy przyrodniczej.
Nasi uczniowie odwiedzili zadaszenie Kochanowskie, zadaszenie w Łowiszowie , ośrodek dydaktyczny Poleskie Sioło. Tam wzorowo wykonali zadania przygotowane przez pracowników PPN. Na zakończenie spotkania odbyła się prezentacja grup i ognisko integracyjne. Wszyscy uczestnicy rajdu dostali nagrody.
Serdecznie dziękujemy i uczniom, i opiekunom za udział w rajdzie:)
Doceniamy Wasz wkład i trud, zmęczenie i pot, chęć pokonywania zadań, kreatywność i twórczość. Piękna pogoda była Waszym sprzymierzeńcem.
Muśnięte słońcem policzki ,,mówią'' same za siebie:) Daliście radę! Brawo!
Gminny Konkurs Recytatorski "Głoski dranie - czyli wiersze trudne niesłychanie"
- 10
W dniu dzisiejszym reprezentanci z klas 1-3 wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim "Głoski dranie - czyli wiersze trudne niesłychanie" w Szkole Podstawowej w Zezulinie. Poziom był bardzo wysoki, a wiersze "łamiące języki". Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie:
Wiktorii Skrzypczak za zajęcie 1 miejsca w kategorii klas drugich.
Gabrieli Kozickiej za zajęcie 2 miejsca w kategorii klas pierwszych.
Łukaszowi Grzesiukowi za zajęcie 3 miejsca w kategorii klas pierwszych.
Jeszcze raz wielkie i gratulacje
Wyniki Turnieju Powiatowego Małego Konkursu Recytatorskiego
- 4
Powiatowa Biblioteka w Łęcznej jako organizator eliminacji powiatowych otrzymała możliwość wręczenia złotego biletu.
Złoty bilet i nominację do Turnieju Wojewódzkiego otrzymał:
Maksymilian Józefara za recytację wiersza "Lew i kość" L. J. Kerna (SP nr 2 w Łęcznej, instruktor p. Maria Perzyńska-Kusiak).
NOMINACJE do Turnieju Wojewódzkiego otrzymali:
Kornelia Cebryk za recytację "Zebra" H. Niewiadomskiej (SP w Januszówce, instruktor p. Magdalena Szewczak),
Dobrawa Czaja - "W aeroplanie" J. Tuwima (SP w Piasecznie, instruktor p. Joanna Pawlak),
Kacper Postawski - "O Rupakach" D. Wawiłow (ZS w Cycowie, instruktor Anna Kozak-Okońska),
Kacper Kosiński - "Opowieści z głębi miasta" (fragment) S. Tana (SP w Zawieprzycach, instruktor p. Agnieszka Mąka).
Milena Sobiesiak - "Jaśnie pan" (fragment) J. Cabré (SP nr 2 w Łęcznej, instruktor p. Maria Perzyńska-Kusiak).
Finał Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę!”
- 5
Wielkimi krokami zbliża się koniec maja.
W związku z tym w naszej szkole dobiegł również końca Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę!”, w którym braliśmy udział od początku października 2023 roku. Projekt miał na celu uatrakcyjnienie zajęć języka polskiego i historii, naukę przez zabawę i integrację uczniów. Był realizowany przede wszystkim w klasach IV-VI. W sumie w ramach projektu podjęliśmy się wykonania ośmiu zadań. Do ostatnich z nich należały: ortobrazki realizowane w klasie IV, umożliwiające powtórzenie wyrazów z trudnością ortograficzną z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych rysunków; trigramy lekturowe w klasie IV, dzięki którym powtórzyliśmy znajomość dotychczas omówionych tekstów literackich; „wiersze z odzysku” w klasie VIII, czyli projektowane na bazie tekstów oryginalnych wiersze własne, a także zadanie zrealizowane w klasie V, polegające na utrwaleniu związków frazeologicznych w języku polskim. Wszystkie działania podjęte w ramach projektu spotkały się z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem ze strony uczniów. Były to często nietypowe lekcje z dużą dawką humoru i mnóstwem zabawy. W przyszłości chętnie dołączymy do podobnego rodzaju wyzwań. Było świetnie! My też mamy ESSĘ! Mamy to!
Spotkanie z pracownikiem PPN
- 2
Dnia 20 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu, które poprowadził pracownik Poleskiego Parku Narodowego, p. Sławomir Wróbel. Obejrzeliśmy ciekawe zdjęcia wykonane na terenie parku przez Pana Sławomira Wróbla – były to unikatowe ujęcia fauny i flory zrobione na ,,naszych" terenach. Prezentacji towarzyszyła interesująca pogadanka, przeplatana ciekawostkami na temat przedstawianych gatunków roślin i zwierząt. Uczniom i nauczycielom bardzo podobała się ciekawa i nietypowa lekcja przyrody. Dziękujem
„Cyberprzestępcy w świecie finansów”
13 maja 2024 roku uczniowie klasy VI wzięli udział w lekcji on-line zorganizowanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na temat: „Cyberprzestępcy w świecie finansów”.
W trakcie webinarium omówione zostały popularne metody ataków przestępców w internecie, najczęściej popełniane błędy wpływające na bezpieczeństwo, jak również dobre praktyki służące ochronie przed kradzieżą środków.
Ciekawe dla uczniów okazały się zagadnienia związane z fake news, szczególnie tymi kreowanymi z użyciem sztucznej inteligencji. Zobaczyliśmy, że obecnie nie jest już żadnym problemem stworzenie, nie tylko fikcyjnego zdjęcia, ale nawet fikcyjnego filmu, w którym znana nam osoba może bardzo przekonująco opowiadać o wydarzeniach, które nigdy nie miały miejsca.
Codziennie sprawdzamy pocztę elektroniczną, rozmawiamy, płacimy rachunki, robimy zakupy, uczymy się, pracujemy i spędzamy czas na rozrywce – wszystko to robimy za pomocą sieci. Każda z tych czynności może narażać nas na niebezpieczeństwo, jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności.
Musimy być świadomi, że nie wszystko, co widzimy w sieci, jest prawdziwe. Należy zachować szczególną ostrożność przy dokonywaniu transakcji online, podawaniu swoich danych osobowych i klikaniu w linki otrzymywane w wiadomościach e-mail czy SMS.
Wycieczka przedszkolaków do Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi
- 25
43 Mały Konkurs Recytatorski
- 1
Dzisiaj w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie odbyły się eliminacje gminne 43. Małego Konkursu Recytatorskiego.
W konkursie udział wzięło 15 uczestników, którzy reprezentowali następujące szkoły: Szkołę Podstawową w Ludwinie, Szkołę Podstawową w Piasecznie, Szkołę Podstawową w Zezulinie oraz Szkołę Podstawową w Dratowie
Komisja w składzie:
Danuta Andrzejewska
Dorota Matyjaszczyk
Justyna Sudak
Nominacje do Turnieju Powiatowego otrzymali:
Elżbieta Szpitun - (Szkoła Podstawowa w Piasecznie),
Dobrawa Czaja - (Szkoła Podstawowa w Piasecznie),
Hanna Kowalczyk- (Szkoła Podstawowa w Dratowie),
Mikołaj Winiarski - (Szkoła Podstawowa w Dratowie)
Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia na Turnieju Powiatowym.
Warsztaty historyczne
- 7
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczne, podczas których prowadzący przybliżył uczniom tematykę II wojny światowej. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość przymierzenia mundurów żołnierskich, obejrzenia i zapoznania się z eksponatami i replikami broni. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji, które prowadzący przekazał w bardzo interesujący sposób. Dla wszystkich była to bardzo ciekawa lekcja historii.
XV Spotkanie Integracyjne klas III
- 16
W dniu 6.05.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XV Spotkaniu Integracyjnym klas III w Załuczu Starym zorganizowanym pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, na które przyjechali wychowankowie szkół z powiatu łęczyńskiego. Organizatorami pikniku była Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie. Była to wspaniała okazja do zainteresowania uczniów środowiskiem przyrodniczym naszego regionu, jak również do wspólnego poznania się uczniów i nawiązania nowych znajomości. Uczniowie podzieleni na grupy, pod opieką przewodników i nauczycieli zwiedzili Ośrodek Muzealno-Dydaktycznego w Załuczu Starym. Zobaczyli wiele ciekawych przyrządów i sprzętów z dawnych czasów. Wzbogacili wiedzę dotyczącą fauny i flory w Poleskim Parku Narodowym.
Z zachwytem obejrzeli żywe żółwie błotne i bociany białe, które podczas pobytu w parku wracają do zdrowia. Dzieci piekły kiełbaski na ognisku i korzystały z uroków świeżego powietrza, wesoło bawiąc się na uroczej polanie.
Dziękujemy za zaproszenie!
III Powiatowy Konkurs Logopedyczno – Recytatorski
- 6
W dniu 29.04.2024 dzieci z oddziałów przedszkolnych Igor, Hania, Julia, Magda, Szymon i Maja wzięły udział w II Powiatowym Konkursie Logopedyczno – Recytatorskim „Wierszyki łamiące języki”, który odbył się Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Nadrybiu. Konkurencja była duża – około 50 uczestników z naszego powiatu. Dzieci recytowały wiersze przed liczną publicznością – zaproszonymi gośćmi i rodzicami. Magda zajęła miejsce w swojej kategorii. Wszystkie dzieci zdobyły zasłużone dyplomy i upominki. Wielkie brawa dla małych artystów. Gratulacje!!!
Obchody Świąt Majowych
- 3
Jakby Cię Maju godnie powitać?
Słowem? Hymnem? Pieśnią? Uśmiechem?
Może tak:
,,Maj we święta obfituje
Więc kalendarz się raduje
Bo ma kartki kolorowe
Na czerwono zabarwione
Pierwszy maja – Święto Pracy
Więc świętują dzień rodacy
W Europie całej znany
Narodowym jest nazwany
Drugi maja – Flagi Święto
Więc powiewam rozciągniętą
Flagą biało – czerwoną
Przez siebie zrobioną
W dniu trzeciego, też majowa
Konstytucja uchwalona
Od tej pory prawa znamy
Obowiązków przestrzegamy''
,,Majowe Święta –
Kto je spamięta?''
Agata Dziechciarczyk
XXIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny!
,,Krótka rózga, kłótnia, córka,
zbój, powrósło, ogół, skórka.
Włókno, włóczka, wróżba różna,
żółw tchórzliwy, wróbel–próżniak.
Oprócz czółna — żółtko, wiórek,
Wójt, równina, chór przepiórek.
Póty, póki, król, jaskółka,
róża, Józef, szczegół, półka,
źródło, mózg, wiewiórka, która,
stróż, ogórek, wspólna, góra,
próchno, próba, późno, włóka?
Zapamiętaj, łatwa sztuka!
źródło: Witold Gawdzik ,, Ortografia i gramatyka na wesoło ''
Takie i podobnie brzmiące teksty musieliśmy przyswoić chcąc wziąć udział w XXIII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym w Nadrybiu!
A sił swych próbowali:
Bartek Kościński z klasy IV,
Ola Dziadko i Oliwia Karolewicz z klasy V,
Klaudia Sawul i Paweł Aleksandrowicz z klasy VI,
Małgosia Sawicka z klasy VII oraz Małgosia Ozga i Weronika Meksuła z klasy VIII.
Dyktando i test już za Wami!
Życzymy pomyślnych wyników...a poznamy je niebawem.
Dziękujemy serdecznie organizatorom konkursu - Paniom ze Szkoły Podstawowej w Nadrybiu.
Konkurs pożarniczy- etap wojewódzki
- 2
25 kwietnia w Lublinie odbyły się 46 Wojewódzkie Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. "Młodzież zapobiega pożarom". Powiat łęczyński w kategorii klasy V-VIII reprezentował Szymon Gregorowicz
Pokazy "Zaelektryzowani"
- 5
Naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani”.
Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w prosty i atrakcyjny sposób.
Prowadzący zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Zarówno młodsi jak i starsi aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach. Dostarczyły one uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca.
Dzień Ziemi 2024
- 25
Dziś obchodzimy Dzień Ziemi, ale w naszej szkole świętujemy i działamy już kolejny dzień. Przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę angażując uczniów w różne aktywności.
EARTH DAY EVERY DAY
Happy Earth Day
81 rocznica powstania w getcie warszawskim!
- 1
,,W utworzonym w 1940 roku getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 roku w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze''.
Źródło: polin.pl
Archiwum aktualności