Serdecznie gratulujemy Tymkowi Trykowi z okazji zdobycia wyróżnienia w IV POWIATOWYM KONKURSIE KRASOMÓWCZYM w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI !
Konkurs Krasomówczy
- 1
Legendy lubelskie
W ramach realizowanego projektu pod nazwą Stand– legendy miasta, Stowarzyszenie Anthill udostępniło naszej szkole stand multimedialny z animowanymi legendami lubelskimi. Wyświetlane treści na ekranie multimedialnym są ciekawe i zachęcają naszych uczniów do poznawania historii miasta Lublina.
3
Dzień życzliwości
Dzisiaj mamy 21. listopada, jest to DZIEŃ ŻYCZLIWOŚĆ I POZDROWIEŃ.
Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Piasecznie nad wyraz aktywnie celebruje tak ważne i potrzebne wydarzenie. Do akcji przyłączyli się wychowawcy, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Uczniowie otrzymali od organizatorów wyzwania do realizacji. Każda klasa do końca dnia ma za zadanie wybrać najżyczliwszą osobę w swoim oddziale
Bardzo ważne jest, aby być świadomym, że należy być życzliwym nie tylko w święta, ale również na co dzień, ponieważ warto jest traktować innych tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.
Dajmy sobie dziś dobre słowo, serdeczny uśmiech.
Wymieńmy się życzliwością
3
Telefony zaufania
W zakładce "Uczniowie i rodzice" zostały umieszczone telefony zaufania dla dzieci i młodzieży
Serce dla Sylwii
- 3
Nominacja przyjęta!
Dziękujemy Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Nadrybiu.
Przystępujemy do działania
Serce dla Sylwii !
Sylwia zmaga się z trójujemnym rakiem piersi z przerzutem do węzłów chłonnych.
Wesprzyjmy ją w zbiórce, aby mogła pokonać chorobę.
Zadanie dla nas– pomoc w zebraniu potrzebnej sumy.
Challenge polega na tym, że wytypowana jednostka robi serce dla Sylwii i nominuje kolejne placówki.
Czas na wykonanie zadania to 48h.
Tworzymy i wpłacamy co najmniej 50 zł na konto Sylwii.
Wytypowani, którzy nie wykonają zadania zasilają skarbonkę o 100 zł.
LINK DO ZBIÓRKI SYLWII TRYK
https://onkozbiorka.pl/sylwia-tryk
Nominujemy następujące szkoły:
1. Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego w Zezulinie.
2. Zespół Szkół nr 1 w Ludwinie: Szkoła Podstawowa w Ludwinie i Przedszkole Publiczne w Ludwinie
Obchody Dnia Niepodległości
- 11
Jest taki dzień na świecie, pewnie już to wiecie,
w tym dniu Orzełek Biały, uwolnił nasz kraj cały!
Na koniu, z szablą w dłoni, zaborcę
z Polski zgonił.
Jest takie święto, powiedział mi tata,
gdy Polska znów
na mapach świata,
a święto to wypada,
jedenastego listopada.
W naszej szkole już dziś odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni p. G. Słomki, przedstawili program patriotyczny.
Dziękujemy Wam za ogromne zaangażowanie i ciekawą lekcję historii!
Cała szkoła o godzinie 11:11 odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Szkoła 𝗱𝗼 𝗵𝘆𝗺𝗻𝘂”. Od 2018 roku akcja ta cieszy się powodzeniem. Z dumą możemy powiedzieć, że wpisała się ona w coroczny repertuar naszego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości.
Konkurs recytatorski
7 listopada 2023r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie odbyły się eliminacje gminne 27. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego
„Sny i marzenia”.
Doceniamy zaangażowanie naszych dziewczynek: Wiktorii Skrzypczak, Laury Bondyry i Aleksandry Dziadko.
Dziękujemy Wam za udział i życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach konkursowych.
Szkoła pamięta 2023
- 7
31.10.2023 r. w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła pamięta 2023" młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz uczniowie klasy V wyposażeni w niezbędny sprzęt uprzątnęli zaniedbane groby i zapalili symboliczne znicze. Niektóre miejsca pochówku zostały wręcz przywrócone, ponieważ dawno nieodwiedzane stanowiły tylko stos gałęzi i chwastów. Uczniowie odwiedzili także mogiły osób ważnych dla lokalnej społeczności oraz groby swoich bliskich. Celem akcji jest kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku, uczenie odpowiedniego zachowania w miejscach pamięci publicznych. Mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza w Rogóźnie przez nasz Szkolny Klub Wolontariatu nigdy nie zaniknie.
Sukcesy naszego ucznia.
Uczeń naszej szkoły Oliwier Harasim, otrzymał dzisiaj nagrodę Starosty Łęczyńskiego za osiągnięcia sportowe.
Oliwier trenuje Taekwondo/kick boxing w Lubelskim Klubie Sportów Walki „DAN”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dzień Samorządności 2023
- 4
No i stało się Władzę w naszej szkole przejęli uczniowie.
16 października 2023 roku został zorganizowany Dzień Samorządności. Uczniowie klas starszych odebrali symboliczny klucz do szkoły i na lekcjach zamienili się rolami z nauczycielami. Prowadzone lekcje były twórcze i często zabawne.
Dzień uświetniła wspólna dyskoteka.
Dziękujemy serdecznie przedstawicielom Rodziców oraz naszym Uczniom za pamięć, miłe słowa, życzenia, kwiaty, słodkości z okazji Dnia Edukacji Narodowej !
Wycieczka do Lublina
- 16
Lublin w październikowej odsłonie?! Czemu nie?
Z Anthillem...najlepiej!
Używając młodzieżowej nowomowy, chcemy wyrazić wdzięczność patronowi, sponsorowi i organizatorowi naszego wyjazdu - Stowarzyszeniu Anthill z Lublina, które działa na rzecz kultury, dziedzictwa narodowego oraz edukacyjnego i patriotycznego.
Ale jak działa?!
Kilka miesięcy temu, Anthill sprawił, że mogliśmy ,,przedreptać'' znajome nam wszystkim szlaki kazimierskie. Znajome?! Ale jak się okazało, dzięki stowarzyszeniu zobaczyliśmy WIĘCEJ, POCZULIŚMY BARDZIEJ INTENSYWNIE! 11 października 2023r. za sprawą wspomnianego wyżej Anthilla, uczniowie klas VI i VII wraz z opiekunami, korzystając z transportu organizatora, przemieścili się do Lublina.
Lublin zwany Kozim Grodem albo też miastem inspiracji - to kolebka poetów i pisarzy, ale też miejsce naznaczone historycznie; miasto styku wielu kultur! Lublin ma wiele do zaoferowania! Widzimy to po ilości tłumów na głównym deptaku w zwykły, powszedni dzień! Tłumy! Deptak wypełniony! Lublin tętni życiem! Życie i moc tego miasta tkwią w jego atrakcyjnych zabytkach, działaniach kulturalnych, atmosferze wyczuwalnej na...ulicy!
Anthill sprawił, że przemierzyliśmy miasto poczynając od Narodowego Muzeum na Zamku Lubelskim ( a tam lekcja muzealna na temat odkryć archeologicznych w regionie) po przemarsz przez Stare Miasto, Ratusz Miejski ( ten stary i nowy); Plac Farny, Bramę Grodzką i Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską, do wnętrza Archikatedry Lubelskiej ( tam cudowne freski, sala akustyczna i wiele innych doznań!), Trybunał Główny Koronny, Gabinet Prezydenta Miasta Lublina, sala obrad Rady Miasta; balkon, z którego płynie hejnał w samo południe (!!!)... Jeśli południe, to i smaczny obiad, zapewniony przez naszego organizatora ( wcześniej dostarczono nam wodę mineralną). Następnie przeszliśmy lubelskim deptakiem, jakże urokliwym i tłocznym! Mijaliśmy Plac Litewski, pomnik przypominający o unii polsko - litewskiej, także portal - ,,oko'' na ulicę Wilna! Dotarliśmy do nowoczesnego Centrum Spotkania Kultur, gdzie w Teatrze Andersena odbyły się warsztaty lalkarskie (45 min.). Dostarczyły one uczniom wiele radości! Chętnie zostaliby tam jeszcze dłużej! Wyjechaliśmy z Lublina po godzinie 17... Oczywiście,, kropką nad i'' była wizyta
w MacDonald's!
Pragniemy jeszcze coraz z całego serca podziękować Stowarzyszeniu Anthill za cudowną wycieczkę, za przemiłą panią przewodniczkę, za sympatycznego, cierpliwego pana kierowcę! Wszyscy oni sprawili, że czuliśmy się w tym dniu rewelacyjnie! Dziękujemy stowarzyszeniu za owocną współpracę!
Ten dzień wzbogacił nas w wiedzę o Lublinie i ogrom doznań estetycznych! Dziękujemy Anthill!
Pokazy archeologiczne.
Za nami wyjątkowy dzień, każda z klas wzięła udział w warsztatach archeologicznych. W trakcie zajęć poznawaliśmy odległą przeszłość. Dziękujemy Państwu prowadzącym za możliwość odkrywania jak niesamowity był świat przeszłości.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę!”
Informujemy, że w ramach nauczania języka polskiego i historii nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę!”.
Słowo „essa” w języku uczniów jest wieloznaczne. Każde jednak znaczenie ma wydźwięk pozytywny. Z chęci, by język ojczysty i wiedza na temat naszego kraju miały essę i dobrze kojarzyły się zarówno uczniom, jak i nauczycielom, zrodził się pomysł przystąpienia do projektu.
Projekt realizowany będzie od października 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Głównym jego założeniem jest utrwalenie zdobytej wiedzy i nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę
i integrację uczniów, tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy, pomoc w rozwijaniu naturalnej kreatywności dzieci, a także doskonalenie swobodnej wypowiedzi,
w tym wyrażania odczuć.
Projekt jest zgodny z wybranymi podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024 oraz z podstawą programową z języka polskiego oraz historii w klasach 4-6.
Konkurs ,,Moje wyobrażenie krajobrazu nadniemeńskiego''
- 1
Pamiętacie? W trakcie uroczystości Narodowego Czytania 2023 ogłosiliśmy konkurs o wyżej wymienionym tytule. Założeniem jego było wykonie prac plastycznych dowolną techniką na temat niekwestionowanych walorów przyrody, które to Eliza Orzeszkowa tak chętnie przywołuje w swej powieści ,,Nad Niemnem''.
I tak: ,,Z jednej strony widnokręgu wznosiły się niewielkie wzgórza z ciemniejącymi na nich borkami i gajami; z drugiej wysoki brzeg Niemna, piaszczystą ścianą wyrastający z zieloności ziemi, a koroną ciemnego boru oderznięty od błękitnego nieba, ogromnym półkolem obejmował równinę rozległą i gładką, z której gdzieniegdzie tylko wyrastały dzikie, pękate grusze, stare, krzywe wierzby i samotne, słupiaste topole.”
Zaś z drugiej strony - dziecięca wizualizacja tak pysznych opisów świata przyrody nadniemeńskiej.
Tylko popatrzcie na zdjęcia prac! Cieszy nas ogromnie fakt podjęcia przez naszą młodzież tematu konkursu:) Pragniemy zatem poinformować, że przyznane zostały następujące miejsca oraz wyróżnienia:
I miejsce - Helena Maszewska, kl.VI;
II miejsce - Hanna Tomaszewska, kl.V;
III miejsce - Julia Dziadko, kl.V.
Wyróżnienia otrzymali: Amelia Ośko, kl.IV i Andrzej Ożóg, kl.VI.
Serdecznie Wam gratulujemy!
Zajęcia w bibliotece
- 1
Dzieci tworzą swoje prace w ramach cotygodniowych zajęć plastycznych, organizowanych przez Filię biblioteczną w Piasecznie.
Dzień chłopaka
- 4
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski w kilkunastu kadrach.
Hala sportowa
Dzisiejszy dzień zapadnie w pamięci na długie lata zarówno Pani Dyrektor Elżbiecie Wróbel, jak i całej społeczności Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Piasecznie. W tym dniu Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Marcin Chabros w obecności naszej Pani Dyrektor oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dratowie Katarzyny Hałas podpisał umowę na budowę dwóch sal sportowych przy Szkole Podstawowej w Piasecznie i Dratowie.
Jesteśmy ogromnie zbudowani, że w naszym środowisku zachodzą pozytywne zmiany i że my możemy w nich uczestniczyć.
Uczniowie naszej szkoły zyskają wspaniałe miejsce na rozwój aktywności i sprawności fizycznej w ramach lekcji wychowania fizycznego. Swoją sportową pasję będą mogli rozwijać także w czasie zajęć pozalekcyjnych. To wszystko przyczyni się do poprawy jakości i atrakcyjności tych zajęć oraz umożliwi organizowanie nam imprez sportowych oraz okolicznościowych, pomoże dobrze spożytkować czas wolny dzieci i młodzieży.
Społeczność szkolna dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. Szczególnie podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Ludwin Pana Andrzeja Chabrosa oraz Rady Gminy. Jesteśmy wdzięczni za troskę o rozwój młodego człowieka. Wiemy, że sport rzeźbi umysł, duszę i ciało, a w naszej gminie aktywność fizyczna jest promowana od najmłodszego pokolenia.
Wyjazd do Kosmoparku
- 10
W dniu dzisiejszym uczniowie klas młodszych spędzili kosmiczny dzień. A wszystko za sprawą "Kosmoparku" - wystawy kosmicznej w Lublinie. Uczniowie mogli spotkać sie z kosmitami, wysłać swój głos na Marsa, zobaczyć stroje astonautów, poszybować w kosmosie dzięki okularom VR. A także zobaczyć wiele ciekawych eksponatów i urządzeń. Było KOSMICZNIE!!!!
Narodowe czytanie 2024.
Narodowe Czytanie 2023 już 9 września !
Para Prezydencka zaprasza na tegoroczne Narodowe Czytanie.
Lekturą 12. odsłony akcji jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna
i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda:
,,W głębi, pod ciemną kolumną kilku splecionych z sobą jodeł, słupem padającego od nich cienia okryty, wznosił się niewysoki pagórek, kształt podługowaty i łagodne stoki mający, niby wał, niby kurhan, widocznie kiedyś rękami ludzkimi usypany i jak cała ta polana niską, w nierówne kępy pogarbioną trawą obrosły''.
Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda:
,,Jan w milczeniu pagórek ten Justynie ukazał, ona też, milcząc, skinęła głową; wiedziała, że to zbiorowa mogiła.
– Ilu? – z cicha zapytała''.
Prezydent Andrzej Duda:
,,– Czterdziestu – odpowiedział, głowę znowu odkrył i kroku przyśpieszył''.
,,Nad Niemnem'' to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania, historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. ,,Nad Niemnem'' cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. ,,Nad Niemnem'' to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. (źródło: oficjalna strona Kancelarii Prezydenta RP)
W naszej szkole Narodowe Czytanie zaistniało już dzisiaj!
Z zaciekawieniem oglądaliśmy czytającą Parę Prezydencką
(w zwiastunie zachęcającym do wzięcia udziału w akcji); z zainteresowaniem słuchaliśmy p.Izy, nauczycielki jednej
z lubelskich szkół, która przedstawiła burzliwe losy Elizy Orzeszkowej. Oczywiście poznaliśmy fragmenty książki, a nawet wysłuchaliśmy utworu muzycznego zespołu Czerwone Gitary, którego dopełnieniem były kadry z filmu,,Nad Niemnem''. Postaramy się w najbliższym tygodniu poznawać tę lekturę głębiej, choćby po to, żeby móc stworzyć pracę plastyczną dowolną techniką w imię wyzwań konkursowych.
Ot taka nasza osobliwa wizualizacja fragmentów powieści - krajobrazów nadniemeńskich...
Sięgnijmy po Elizę Orzeszkową!
Narodowe Czytanie w wydaniu ogólnopolskim już jutro!
Wykaz podręczników do religii na rok szkolny 2023/2024
Wszystkie podręczniki wydawnictwa "Gaudium"
Przedszkole- PAN BÓG KOCHA DZIECI – Redaktor: ks. Marian Zając
„Zerówka” - JEZUS MOIM PRZYJACIELEM – Redaktor: ks. Marian Zając
Kl 1 - BÓG NASZYM OJCEM – Redaktor: ks. Piotr Goliszek -2 części
Kl 2- BÓG DAJE NAM JEZUSA – Redaktor: ks. Piotr Goliszek -2 części
Kl 3- JEZUS PRZYCHODZI DO NAS – Redaktor: ks. Piotr Goliszek-2 części
Kl 4- CHCĘ ŻYĆ Z JEZUSEM – Redaktor: ks. Piotr Goliszek + karta pracy
Kl5- BÓG POSZUKUJE CZŁOWIEKA – Redaktor: ks. Waldemar Janiga+ karta pracy
Kl 6- JEZUS CHRYSTUS NAS ZBAWIA – Redaktor: ks. Waldemar Janiga+ karta pracy
Kl 7- BÓG WSKAZUJE NAM DROGĘ – Redaktor: ks. Waldemar Janiga+ karta pracy
Kl 8- MOCĄ DUCHA ŚWIĘTEGO PRZEMIENIAMY ŚWIAT – Redaktor: ks. Waldemar Janiga+ karta pracy